Pink Grape Switchel
Nogle gange trænger man bare til en god drink!
Vores gode ven Martin, der er en ferm bartender med bl.a. mange år hos skønne Ruby under skjorten, skruede denne her lækre opskrift sammen til en festlig lejlighed her i butikken.
Udgangspunktet var vores eksklusive eddike med pink grape og inspirationen fandt han i en gammel læskedrik fra 1600-tallet, kaldet Switchel, oprindeligt en tørstslukkende drik uden alkohol til landmænd under høsten. Her får du en version med og en uden alkohol.
Pink grapeeddiken giver et funky touch og balancerer mellem det søde og det syrlige. En skøn frisk drink, der helt sikkert vil imponere!
Protip! Prøv også at bruge vores andre skønne eddiker i din switchel – eller bare som lækker sirup i din danskvand.
Antal 1 drink
|
Arbejdstid 2 min | Tid i alt 2 min |
Ingredienser
Fra Oliviers & Co
1/3 cl pink grape eddike
Fra markedet
1 cl ahornsirup
1 cl æblesirup (fx fra Meyers)
1 cl friskpresset limejuice
2 cl friskpresset grapefrugtjuice
Desuden enten:
4 cl rom, vi anbefaler Angostura 5 – til versionen med alkohol
4 cl danskvand – til versionen uden alkohol
Sådan gør du
Bland grape juice, limejuice og rom eller danskvand i et glas med is. Tilsæt ahornsirup, æblesirup og pink grape eddike og rør godt rundt. Pynt evt. med en båd grapefrugt eller lime, og nyd med lidt god musik fra højtaleren.